Department Contacts


Administration Department

Name Title
Joshua Schoemann (More)
Joshua Schoemann

Phone: (262) 306-2200
Email: joshua.Schoemann@co.washington.wi.us
County Administrator
Judy Steinert (More)
Judy Steinert

Phone: (262) 306-2200
Email: judy.steinert@co.washington.wi.us
Administrative Assistant

Aging and Disability Resource Center

Name Title
Linda Olson (More)
Linda Olson

Phone: (262) 335-4497
Email: ADRC@co.washington.wi.us
ADRC Director

Clerk of Circuit Court

Name Title
Theresa M. Russell (More)
Theresa M. Russell

Phone: (262) 335-4342
Email: washington.coc@wicourts.gov
Clerk Of Circuit Court

County Attorney

Name Title
Kim Nass (More)
Kim Nass

Phone: (262) 335-4374
Email: kim.nass@co.washington.wi.us
County Attorney

County Board

Name Title
Kristine M. Deiss (More)
Kristine M. Deiss
1523 Quietwood Lane West Bend WI 53090
Phone: (262) 338-1454

District Map

2014-2015 Voting Results

C. West Bend Wards 1, 2, 22

Committees:

  • Administrative Services Committee
  • Human Services Board

 

County Board Supervisor District 1
Herbert J. Tennies (More)
Herbert J. Tennies
119 South Silverbrook Drive
West Bend WI 53095
Phone: (262) 334-2697
Email: herb.tennies@co.washington.wi.us

District Map

2008-2009 Voting Results
2009-2010 Voting Results
2010-2011 Voting Results
2011-2012 Voting Results
2012-2013 Voting Results
2013-2014 Voting Results
2014-2015 Voting Results
2007-2008 Voting Results

C. West Bend Wards 4, 5, 12

Committees:

  • County Board Chairperson
  • Executive Committee
  • Radio Communications Systems Committee
  • Securities and Facilities Committee
  • Washington-Ozaukee-Waukesha Workforce Development Policy Board
  • Wisconsin Counties Association Board

County Board Supervisor District 2
Ralph R Hensel (More)
Ralph R Hensel
629 Highland View Drive
West Bend WI 53095
Phone: (262) 334-7965 (262) 483-1176
Email: ralph.hensel@co.washington.wi.us

District Map

2008-2009 Voting Results
2009-2010 Voting Results
2010-2011 Voting Results
2011-2012 Voting Results
2012-2013 Voting Results
2013-2014 Voting Results
2014-2015 Voting Results
2007-2008 Voting Results

T. West Bend, Ward 8
C. West Bend, Wards 6, 7, 8

Committees:

  • Historical Society Board
  • Public Safety Committee
  • Samaritan Committee
  • UWWC Board, Alternate 

County Board Supervisor District 3
Michael R. Miller (More)
Michael R. Miller
543 Polaris Street
West Bend WI 53095
Phone: (262) 338-6840
Email: michael.miller@co.washington.wi.us

District Map

2008-2009 Voting Results
2009-2010 Voting Results
2010-2011 Voting Results
2011-2012 Voting Results
2012-2013 Voting Results
2013-2014 Voting Results
2014-2015 Voting Results

T. West Bend, Ward 10
C. West Bend, Wards 9, 10, 11

Committees:

  • Administrative Services Committee, Vice-Chairperson
  • County Library Services Board
  • Joint Review Board, Tax Increment Rep., V. Jackson
  • Planning, Conservation and Parks Committee, Chairperson

County Board Supervisor District 4
Michael C. Bassill (More)
Michael C. Bassill
186 South River Road
West Bend WI 53095
Phone: (262) 338-9562
Email: michael.bassill@co.washington.wi.us

District Map

2010-2011 Voting Results
2011-2012 Voting Results
2012-2013 Voting Results
2013-2014 Voting Results
2014-2015 Voting Results

T. West Bend, Ward 9
C. West Bend, Wards 13, 14, 16, 17
 

Committees:
  • Human Services Board
  • Samaritan Committee

County Board Supervisor District 5
Robert D. Milich (More)
Robert D. Milich
201 Deer Ridge Drive West Bend WI 53095
Phone: (262) 335-1858
Email: bob.milich@co.washington.wi.us

District Map

2012-2013 Voting Results
2013-2014 Voting Results
2014-2015 Voting Results

T. Barton, Ward 3
C. West Bend, Wards 3, 23, 24

Committees:

  • Aging and Disability Resource Center Board
  • Board of Health
  • Finance Committee
  • Health and Aging Committee

 

County Board Supervisor District 6
Paul E. Ustruck (More)
Paul E. Ustruck
1625 Barton Avenue
West Bend WI 53090
Phone: (262) 334-2989 (262) 573-1392
Email: paul.ustruck@co.washington.wi.us

District Map

2008-2009 Voting Results
2009-2010 Voting Results
2010-2011 Voting Results
2011-2012 Voting Results
2012-2013 Voting Results
2013-2014 Voting Results
2014-2015 Voting Results

C. West Bend, Wards 15, 19, 20, 21
 

Committees:

  • County Library Services Board
  • Human Services Board
  • Mid-Wisconsin Federated Library System Board
  • UW Washington County Board of Commissioners

County Board Supervisor District 7
Jeffrey T. Geib (More)
Jeffrey T. Geib
3829 Thoma Park Drive West Bend WI 53095
Phone: (262) 677-9089 (262) 707-0711
Email: jeffrey.geib@co.washington.wi.us

District Map

2012-2013 Voting Results
2013-2014 Voting Results
2014-2015 Voting Results

T. West Bend, Wards 1, 2, 3, 4, 5, 6
C. West Bend, Ward 26

Committees:

  • Administrative Services Committee
  • Board of Adjustment
  • Inland Lakes Protective District, Little Cedar and Silver Lakes
  • Samaritan Committee

County Board Supervisor District 8
Ronald J. Naab (More)
Ronald J. Naab
505 Oak Street Allenton WI 53002
Phone: (262) 629-9749 (262) 716-7292

District Map

2014-2015 Voting Results

T. Addison, Wards 1, 2, 3, 4, 5, 6
T. Wayne, Ward 1
T. West Bend, Ward 7

Committees: 

  • Transportation Committee
  • UWWC Board of Commissioners 

County Board Supervisor District 9
Daniel W. Stoffel (More)
Daniel W. Stoffel
4673 STH 28
Kewaskum WI 53040
Phone: (262) 626-4577
Email: daniel.stoffel@co.washington.wi.us

District Map

2008-2009 Voting Results
2009-2010 Voting Results
2010-2011 Voting Results
2011-2012 Voting Results
2012-2013 Voting Results
2013-2014 Voting Results
2014-2015 Voting Results
2007-2008 Voting Results

T. Kewaskum, Ward 1
V. Kewaskum, Wards, 1, 2, 3, 4, 5

Committees:

  • Finance Committee
  • Samaritan Committee, Chairperson
  • Southeastern Wisconsin Regional Planning Commission Board

County Board Supervisor District 10
Michael J. Parsons (More)
Michael J. Parsons
2196 CTH H Kewaskum WI 53040
Phone: (262) 692-6267
Email: mike.parsons@co.washington.wi.us

District Map

2012-2013 Voting Results
2013-2014 Voting Results
2014-2015 Voting Results

T. Farmington, Wards 1, 2, 3, 4
T. Kewaskum, Ward 2
V. Kewaskum, Ward 7

Committees:

  • Education and Culture Committee
  • Planning, Conservation and Parks Committee

County Board Supervisor District 11
Brian R. Krebs (More)
Brian R. Krebs
6081 Hilldale Drive Hartford WI 53027
Phone: (262) 305-5224
Email: brian.krebs@co.washington.wi.us

District Map

2012-2013 Voting Results
2013-2014 Voting Results
2014-2015 Voting Results

T. Hartford, Wards 1, 2, 3, 4, 5
C. Hartford, Ward 14, 15, 16, 20, 21

Committee(s):

  • Board of Adjustment
  • Radio Communications Systems Committee
  • Transportation Committee, Vice-Chairperson

County Board Supervisor District 12
Gerald J. Schulz (More)
Gerald J. Schulz
5520 CTH D
West Bend WI 53090
Phone: (262) 629-5416 (262) 388-5015
Email: gerald.schulz@co.washington.wi.us

District Map

2008-2009 Voting Results
2009-2010 Voting Results
2010-2011 Voting Results
2011-2012 Voting Results
2012-2013 Voting Results
2013-2014 Voting Results
2014-2015 Voting Results
2007-2008 Voting Results

T. Barton, Wards 1, 2, 4
T. Wayne, Wards 2, 3

Committees:

  • Finance Committee
  • Land Information Council
  • Planning, Conservation and Parks Committe

County Board Supervisor District 13
Joseph C. Gonnering (More)
Joseph C. Gonnering
878 Riverview Road
West Bend WI 53095
Phone: (262) 675-2681 (262) 689-5345
Email: joe.gonnering@co.washington.wi.us

District Map

2008-2009 Voting Results
2009-2010 Voting Results
2010-2011 Voting Results
2011-2012 Voting Results
2012-2013 Voting Results
2013-2014 Voting Results
2014-2015 Voting Results
2007-2008 Voting Results

T. Farmington, Ward 5
T. Trenton, Wards 1, 2, 3, 4
V. Newburg, Wards 1, 2
C. West Bend, Ward 18

Committees

  • Board of Adjustment, Chairperson
  • Executive Committee
  • Public Safety Committee, Chairperson
  • Sergeant-at-Arms

 

County Board Supervisor District 14
Robert H Hartwig (More)
Robert H Hartwig
3551 Country Aire Drive Cedarburg WI 53012
Phone: (262) 375-3189

District Map

2014-2015 Voting Results

T. Jackson, Wards 4, 5, 6
T. Trenton, Wards 5, 6, 7, 8
C. West Bend, Ward 25, 27

Committees:

  • Human Services Board
  • Planning, Conservation and Parks Committee

County Board Supervisor District 15
Rick Gundrum (More)
Rick Gundrum
301 Winter Lane
Slinger WI 53086
Phone: (262) 644-7002
Email: rick.gundrum@co.washington.wi.us

District Map

2008-2009 Voting Results
2009-2010 Voting Results
2010-2011 Voting Results
2011-2012 Voting Results
2012-2013 Voting Results
2013-2014 Voting Results
2014-2015 Voting Results
2007-2008 Voting Results

V. Slinger, Wards 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

Committees

  • Agricultural and Industrial Society Board

    Aging and Disability Resources Center Board
  • Board of Health
  • Executive Committee, First Vice-Chairperson
  • Health and Aging Committee
  • Inland Lakes Protective District, Big Cedar Lake
  • Radio Communications Systems Committee
  • WOW Policy Board

County Board Supervisor District 16
Marilyn H. Merten (More)
Marilyn H. Merten
2641 Mayfield Road
Richfield WI 53076
Phone: (262) 677-2597
Email: marilyn.merten@co.washington.wi.us

District Map

2008-2009 Voting Results
2009-2010 Voting Results
2010-2011 Voting Results
2011-2012 Voting Results
2012-2013 Voting Results
2013-2014 Voting Results
2014-2015 Voting Results

T. Polk, Wards 1, 2, 3, 4, 5, 6
V. Slinger, Ward 8


Committees:

  • Agricultural and Industrial Society Board
  • Administrative Services Committee
  • Board of Adjustment, 2nd Alternate
  • Education and Culture Committee
  • Historical Society Board

 

County Board Supervisor District 17
Raymond W. Heidtke (More)
Raymond W. Heidtke
2250 Western Avenue
Jackson WI 53037
Phone: (262) 677-3908
Email: ray.heidtke@co.washington.wi.us

District Map

2008-2009 Voting Results
2009-2010 Voting Results
2010-2011 Voting Results
2011-2012 Voting Results
2012-2013 Voting Results
2013-2014 Voting Results
2014-2015 Voting Results

T. Jackson, Wards 1, 2, 3
V. Jackson, Wards 6, 7, 9, 10

Committees:

  • Education and Culture Committee
  • Finance Committee
  • Planning, Conservation and Parks Committee

 

 

County Board Supervisor District 18
Philip E. Laubenheimer (More)
Philip E. Laubenheimer
N168 W21700 Main Street Lot 323
Jackson WI 53037
Phone: (262) 677-3162

District Map

2008-2009 Voting Results
2009-2010 Voting Results
2010-2011 Voting Results
2011-2012 Voting Results
2012-2013 Voting Results
2013-2014 Voting Results
2014-2015 Voting Results
2007-2008 Voting Results

V. Jackson, Wards 1, 2, 3, 4 5, 8

Committees:

  • Joint Review Board,Tax Increment Rep., V. Kewaskum
  • Local Emergency Planning Committee
  • Public Safety Committee, Secretary
  • Sergeat-At-Arms

 

County Board Supervisor District 19
Thomas R. Niebler (More)
Thomas R. Niebler
68 North Johnson Street Hartford WI 53027
Phone: (262) 673-4907
Email: tom.niebler@co.washington.wi.us

District Map

2012-2013 Voting Results
2013-2014 Voting Results
2014-2015 Voting Results

C. Hartford, Wards 8, 9, 10, 11, 17
 

Committees:

  • Public Safety Committee
  • Inland Lake Protection District, Pike Lake
  • Radio Communications Systems Committee 

 

County Board Supervisor District 20
Timothy C. Michalak (More)
Timothy C. Michalak
459 Abbott Avenue Hartford WI 53027
Phone: (262) 670-1119
Email: tim.michalak@co.washington.wi.us

District Map

2012-2013 Voting Results
2013-2014 Voting Results
2014-2015 Voting Results

C. Hartford Wards 1, 2, 3, 4, 6, 7

Committees:

  • Education and Culture Committee
  • Joint Review Board, Tax Increment Rep., V. Germantown
  • UWWC Board of Commissioners, Alternate







   


 

County Board Supervisor District 21
John H. Bulawa (More)
John H. Bulawa
127 East Sumner Street Hartford WI 53027
Phone: (262) 673-9751 (414) 531 6479
Email: john.bulawa@co.washington.wi.us

District Map

2012-2013 Voting Results
2013-2014 Voting Results
2014-2015 Voting Results

C. Hartford Wards 5, 12, 13

Committees:

  • Transportation Committee
  • Sergeant At Arms
  • UW Washington County Board of Commissioners

County Board Supervisor District 22
Mark T. McCune (More)
Mark T. McCune
2466 Lough Lane
Hartford WI 53027
Phone: (262) 844-2018
Email: mark.mccune@co.washington.wi.us

District Map

2008-2009 Voting Results
2009-2010 Voting Results
2010-2011 Voting Results
2011-2012 Voting Results
2012-2013 Voting Results
2013-2014 Voting Results
2014-2015 Voting Results
2007-2008 Voting Results

T. Erin, Wards 1, 2, 3, 4
V. Richfield, Ward 1

Committees:

  • County Board, Second Vice-Chairperson
  • Board of Adjustment, 1st Alternate
  • Executive Committee
  • Inland Lake Protective District, Druid Lake
  • MMAC Taskforce
  • Southeast Wisconsin Professional Baseball District Board

County Board Supervisor District 23
Donald A. Kriefall (More)
Donald A. Kriefall
4138 Stonehaven Way Richfield WI 53076
Phone: (414) 803-3488
Email: don.kriefall@co.washington.wi.us

District Map

2012-2013 Voting Results
2013-2014 Voting Results
2014-2015 Voting Results

V. Richfield, Wards 2, 3, 4 


Committees:

  • Education and Culture Committee
  • Executive Committee
  • Joint Review Board, Tax Increment Rep., C. Hartford

County Board Supervisor District 24
Daniel R. Goetz (More)
Daniel R. Goetz
3284 Conestoga Trail
Richfield WI 53076
Phone: (262) 628-0624 (262) 224-0570
Email: dan.goetz@co.washington.wi.us

District Map

2008-2009 Voting Results
2009-2010 Voting Results
2010-2011 Voting Results
2011-2012 Voting Results
2012-2013 Voting Results
2013-2014 Voting Results
2014-2015 Voting Results
2007-2008 Voting Results

V. Richfield, Wards 5, 6, 7

Committees:

  • Aging and Disability Resource Center Board
  • Board of Health
  • Health and Aging Committee
  • Inland Lake Protective District, Friess Lake
  • Radio Communications Systems Committee
  • Transportation Committee, Chairperson

County Board Supervisor District 25
Melvin K. Ewert (More)
Melvin K. Ewert
N113 W20662 Edgewood Drive
Germantown WI 53022
Phone: (262) 251-5919 (262) 719-5919
Email: mel.ewert@co.washington.wi.us

District Map

2008-2009 Voting Results
2009-2010 Voting Results
2010-2011 Voting Results
2011-2012 Voting Results
2012-2013 Voting Results
2013-2014 Voting Results
2014-2015 Voting Results
2007-2008 Voting Results

V. Germantown, Wards 3, 15, 16
V. Richfield, Wards 8, 9

Committees:

  • Planning, Conservation and Parks Committee
  • Transportation Committee, Secretary 

County Board Supervisor District 26
Dennis Myers (More)
Dennis Myers
N115W20309 Woodland Drive
Germantown WI 53022
Phone: (262) 853-8214
Email: dennis.myers@co.washington.wi.us

District Map

2010-2011 Voting Results
2011-2012 Voting Results
2012-2013 Voting Results
2013-2014 Voting Results
2014-2015 Voting Results

T. Germantown, Ward 1
V. Germantown, Wards 1, 2, 4, 5

Committees:

  • HOME Board
  • Human Services Board
  • Public Safety Committee, Vice-Chairperson
  • Radio Communications Systems Committee 

County Board Supervisor District 27
Peter I. Sorce (More)
Peter I. Sorce
N115 W16742 Royal Court
Germantown WI 53022
Phone: (262) 993-4053
Email: peter.sorce@co.washington.wi.us

District Map

2008-2009 Voting Results
2009-2010 Voting Results
2010-2011 Voting Results
2011-2012 Voting Results
2012-2013 Voting Results
2013-2014 Voting Results
2014-2015 Voting Results

V. Germantown, Wards 6, 7, 8, 17
 

Committees:

  • Administrative Services Committee
  • HOME Board
  • Joint Review Tax Increment Rep., C. West Bend
  • Planning, Conservation and Parks Committee

County Board Supervisor District 28
Dawn M. Eyre (More)
Dawn M. Eyre
W142 N9764 Amber Drive Germantown WI 53022
Phone: (262) 442-4200
Email: dawn.eyre@co.washington.wi.us

District Map

2012-2013 Voting Results
2013-2014 Voting Results
2014-2015 Voting Results

V. Germantown, Wards 10, 11, 12
C. Milwaukee, Ward 318

Committees:

  • Finance Committee
  • Human Services Board

County Board Supervisor District 29
Roman J. Schulteis (More)
Roman J. Schulteis
N99 W16537 Rustic Lane Germantown WI 53022
Phone: (262) 255-0689

District Map

2014-2015 Voting Results

V. Germantown, Wards 9, 13, 14

Committees:

  • Aging, Disability and Resource Center Board
  • Board of Health
  • Health and Aging Committee
  • Samaritan Committee

County Board Supervisor District 30

County Clerk

Name Title
Brenda Jaszewski (More)
Brenda Jaszewski

Phone: (262) 335-4301
Email: brenda.jaszewski@co.washington.wi.us
County Clerk

County Treasurer

Name Title
Jane Merten (More)
Jane Merten

Phone: (262) 335-4324
Email: jane.merten@co.washington.wi.us
County Treasurer

Emergency Management

Name Title
Rob Schmid (More)
Rob Schmid

Phone: (262) 335-4399
Email: rob.schmid@co.washington.wi.us
Emergency Management Coord

Finance Department

Name Title
Susan Haag (More)
Susan Haag

Phone: (262) 335-4328
Email: susan.haag@co.washington.wi.us
Finance Director

Geographic Information System Division

Name Title
Eric Damkot (More)
Eric Damkot

Phone: (262) 335-4445
Email: eric.damkot@co.washington.wi.us
Geographic Info Sys Manager
Karen Long (More)
Karen Long

Phone: (262) 335-4445
Email: karen.long@co.washington.wi.us
Geographic Info Sys Analyst
Michael Vander Sanden (More)
Michael Vander Sanden

Phone: (262) 335-4445
Email: michael.vandersanden@co.washington.wi.us
Geographic Info Sys Analyst

Golf & Parks Division

Name Title
Mike Kactro (More)
Mike Kactro

Phone: (262) 335-4445
Email: webplan@co.washington.wi.us
Assistant Administrator

Health Department

Name Title
Paula Mugan (More)
Paula Mugan

Environmental Health Specialis
Linda Walter (More)
Linda Walter

Phone: (262) 335-4462
Email: linda.walter@co.washington.wi.us
Director/Health Officer
Joni Whitehouse (More)
Joni Whitehouse

Phone: 262-335-4737
Email: joni.whitehouse@co.washington.wi.us
Health Dept Assistant Director

Highway Department

Name Title
Randy Miller (More)
Randy Miller

Phone: (262) 335-4435
Email: randy.miller@co.washington.wi.us
Patrol Superintendent
Heather Robers (More)
Heather Robers

Phone: (262) 335-4435
Email: heather.robers@co.washington.wi.us
Accounting Technician
Tom Schmidt (More)
Tom Schmidt

Phone: (262) 335-4435
Email: tom.schmidt@co.washington.wi.us
Patrol Superintendent
Chris Walter (More)
Chris Walter

Phone: (262) 335-4436
Email: chris.walter@co.washington.wi.us
Assistant To Highway Comm
Tom Wondra (More)
Tom Wondra

Phone: (262) 335-4437
Email: tom.wondra@co.washington.wi.us
Highway Commissioner

Human Resources

Name Title
Todd Scott (More)
Todd Scott

Phone: 262-335-4496
Email: todd.scott@co.washington.wi.us
Director Of Human Resources

Human Services Department

Name Title
Reines Ruth (More)
Reines Ruth

Phone: (262) 335-4583
Email: HSDweb@co.washington.wi.us
Director of Human Services

Land & Water Conservation Division

Name Title
(More)


Phone: 262-335-4801
USDA/NRCS Dist Conservationist
Paul Backhaus (More)
Paul Backhaus

Phone: (262) 335-4803
Email: paul.backhaus@co.washington.wi.us
Project Technician
Stephanie Egner (More)
Stephanie Egner

Phone: (262) 335-4804
Email: stephanie.egner@co.washington.wi.us
Project Technician
Fay Fitts (More)
Fay Fitts

Phone: (262) 335-4800
Email: fay.fitts@co.washington.wi.us
Administrative Secretary
Eric Hyde (More)
Eric Hyde

Phone: (262) 335-4802
Email: eric.hyde@co.washington.wi.us
Project Technician
Nikki Jacob (More)
Nikki Jacob

Phone: (262) 335-4801
Email: nicole.jacob@wi.usda.gov
USDA/NRCS Soil Conservationist
Scott Schmidt (More)
Scott Schmidt

Phone: (262) 335-6881
Email: scott.schmidt@co.washington.wi.us
County Engineer
Paul Sebo (More)
Paul Sebo

Phone: (262) 335-4805
Email: paul.sebo@co.washington.wi.us
County Conservationist
Bradley Steckart (More)
Bradley Steckart

Phone: (262) 335-4806
Email: bradley.steckart@co.washington.wi.us
Aquatic Invasive Species (AIS) Coordinator

Land Use Division

Name Title
Phil Gaudet (More)
Phil Gaudet

Phone: 262-335-4445
Email: phil.gaudet@co.washington.wi.us
Land Resources Manager

Medical Examiner

Name Title
Rob Schafer (More)
Rob Schafer

Phone: (262) 335-4460
Email: Rob.Schafer@co.washington.wi.us
Medical Examiner

Planning & Parks Department

Name Title
Jay Shambeau (More)
Jay Shambeau

Phone: (262) 335-4445
Email: webplan@co.washington.wi.us
Administrator (Plan & Parks)

Planning Division

Name Title
Debora Sielski (More)
Debora Sielski

Phone: 262-335-4445
Email: Deb.Sielski@co.washington.wi.us
Deputy Administrator (Plan & Parks)

Purchasing Division

Name Title
Bill Kurer (More)
Bill Kurer

Phone: (262) 335-4847
Email: bill.kurer@co.washington.wi.us
Purchasing Agent

Real Property Lister Office

Name Title
Brian Braithwaite (More)
Brian Braithwaite

Phone: (262) 335-4370
Email: Brian.Braithwaite@co.washington.wi.us
Real Property Lister

Register in Probate and Clerk of Juvenile Court

Name Title
(More)


Phone: (262) 335-4334
Reg Probate/Registrar Clk Juv

Register of Deeds

Name Title
Sharon Martin (More)
Sharon Martin

Phone: (262) 306-2225
Email: sharon.martin@co.washington.wi.us
Register Of Deeds
Susie Olson (More)
Susie Olson

Phone: (262) 335-4319
Email: sue.olson@co.washington.wi.us
Deputy Register Of Deeds
Danielle Reseburg (More)
Danielle Reseburg

Phone: (262) 335-4321
Email: danielle.reseburg@co.washington.wi.us
Vital Records Clerk

Samaritan Campus

Name Title
Matt Furno (More)
Matt Furno

Phone: (262) 335-4500
Email: matt.furno@co.washington.wi.us
Administrator (Samaritan)

Sheriff's Department

Name Title
Shirley Miller (More)
Shirley Miller

Phone: (262) 335-4427
Email: Shirley.Miller@co.washington.wi.us
Corrections Administrator
Dale Schmidt (More)
Dale Schmidt

Phone: (262) 335-4388
Email: Dale.Schmidt@co.washington.wi.us
Sheriff

UW-Extension

Name Title
Carol Bralich (More)
Carol Bralich

Phone: (262) 335-4479
Email: carol.bralich@ces.uwx.edu
Family Living Educator
Alan Linnebur (More)
Alan Linnebur

Phone: (262) 335-4477
Email: alan.linnebur@co.washington.wi.us
Farm Business Educator
Paul Roback (More)
Paul Roback

Phone: 262-335-4480
Email: paul.roback@co.washington.wi.us
Resource Educator
Brianna Stapleton Welch (More)
Brianna Stapleton Welch

Phone: (262) 335-4478
Email: Brianna.StapletonWelch@co.washington.wi.us
4-H Youth Development Educator
Renee Vertin (More)
Renee Vertin

Phone: (262) 335-4841
Email: renee.vertin@ces.uwex.edu
WNEP Nutrition Coordinator

Veterans Service Office

Name Title
Mark Baldwin (More)
Mark Baldwin

Phone: (262) 335-4457
Email: mark.baldwin@co.washington.wi.us
Veterans Service Officer

Washington County Fair Park & Conference Center

Name Title
Sandy Lang (More)
Sandy Lang

Phone: (262) 677-5060
Email: SLang@wcfairpark.com
Fair Park Exec. Dir.